TARİHİ KEÇELİ KADINLAR HAMAMI

Bu bölümün kıymetini bilin lütfen; çünkü yazmak için kendimi çok zor ikna ettim.. Normal şartlar altında her mekanla ilgili yazabilirim, tavsiyeler verebilirim.. Ancaaak,  şimdi doğruya doğru, hamam konusunda çok kıskancımdır.. Sevdiğim yerlere sadece ben gideyim isterim, kimseler bilmesin, gelmesin isterim.. Nereye gittin diye soran olursa “hani şu Muradiye’deki hamam var ya; oraya gittim, hay Allah bak adını unuttum şimdi” deyiveririm..  Hamamı kapatmış gibi olayım, istediğim gibi şarkılar söyleyeyim; ruhum, bedenim yıkanırken etrafta kimse olmasın isterim..

Tek başıma değilsem eğer, o zaman da insan seçerim.. Hamam sefası için mevsim ayırdedenler; kar yağdı gidilmez, güneş açtı uğranmaz; rüzgar esti üşürüz diyenler  hamam arkadaşım olamazlar..  Acele ettirilirsem kızarım.. Bikiniyle,mayoyla hamama gelenlere gülerim..  Hele  “çok buhar oldu, aman pek sıcak oldu, kapıyı açalım, bacayı kıralım ” diyenlere hiç dayanamam. “hadi güzelcim sen dooğru evine; ılık duşunu almaya; hamam raconuna uygun bir kimse değilsin”  diye hamam arkadaşlığını hemen bozuveririm, acımam yoktur :)

Hamamın da temizini, güzelini, keyif verenini, Osmanlısını, kahvesi güzel olanını, gazozu soğuk olanını severim..  Dörtköşe banyodan bozmalara; başımı kaldırınca kubbe manzarası güzel olmayana; misler gibi kokmayanına  gidemem..

Uzun lafın kısası, hamam konusunda fena halde keyfine düşkün ve de zor bir insanımdır..
Diyeceksiniz ki o zaman sen nereye gidiyorsun kardeşim.. Sizi son favorim, gitmelere gelmelere doyamadığım hamamımla tanıştırayım.. Tarihi Keçeli Kadınlar  Hamamı..


600 yıllık Keçeli Hamamı’nı Aslanoba ailesi restore etti ve kullanıma açtı. Bursa halkının bir ferdi olarak kendilerine teşekkür ediyorum. Aslına sadık kalınan restorasyon başarılı.. Gayet temiz pak, güleryüzlü çalışanları var.. Işıklandırma güzel.. Derinden derinden sanat müziği çalıyor, bayılıyorum.. Soyunma kabinleri otomatik kilitleniyor; elinize bir anahtar alıp yanınızda taşımıyorsunuz..  En güzel yanı da şu: Benim gibi kendi süslü tasına takunyasına şusuna busuna  gönülden bağlı bir insan bile olsanız, yanınızda hiçbirşey olmadan da çat kapı Keçeli’ye gidebilirsiniz. Tek kullanımlık terliğinizi poşetinden çıkarıp ilk siz giyip sonra atabilirsiniz. Kesenizi paketten çıkarıp ilk siz kullanıp, yanınızda hediye olarak evinize götürebilirsiniz. Bembeyaz temiz havlularınızı veriyorlar, peştemalınızı veriyorlar.. Saç kreminize kadar herşeyi bulacaksınız. Dinlenme bölümü de çok güzel; eflatun puflara ayaklarınızı uzatıp bol köpüklü kahvenizi içer, pembe yanaklarınızla sultan keyfi yaparsınız..  Selamlar..

Adres: 1.Murat cad.Mustafa sok.No:64 Çekirge Bursa
Telefon: 0224 444 16 26

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !